Distribuce pod Archem docela dobře zvládají některé hry ze Steamu skrze zpětnou kompatibilitu, ale chcete něco takového řešit? Dnes existují cloudová řešení. Nemusíte tedy vůbec nic instalovat a stačí velmi náročnou PC hru spustit přímo v internetovém prohlížeči. Jak to funguje?
Na EndeavourOS jsem zkoušel různá řešení pro hraní her, ale vždy jsem nejraději hrál skrze cloud. Pro hraní různých her používám službu Boosteroid. Nemá oficiální aplikaci pro Arch, ale kdo ji potřebuje? Stačí jen otevřít stránku v internetovém prohlížeči, spustit hru a začít ji hrát.
Boosteroid podporuje hraní her s myší a klávesnicí nebo různými gamepady. Vlastně jsem byl příjemně překvapen tím, jak si Arch rozumí s kabelovým připojením Xbox gamepadu. Samozřejmě funguje i bezdrátové používání.
Vyzkoušet službu Boosteroid

AdolfPupik
Příspěvky
-
Hraní náročných her přes Boosteroid -
Bauh je výborný grafický správce aplikací. Na jedno kliknutí umí instalovat, odinstalovat a aktualizovatInstalujete aplikace z různých repozitářů? Někdy uživatel Archu nebo EndeavourOS musí sáhnout po jiných zdrojích, nežli oficiální repozitář a AUR. Časem takové aplikace může být složitější aktualizovat nebo odinstalovat. Bauh vám s tím může pomoct! K jeho používání nepotřebujete žádné příkazy a může být ideální pro začátečníky.
Bauh je výborná open-source aplikace zdarma. Jedná se vlastně o správce aplikací s grafickým uživatelským prostředím. Vypadá velmi jednoduše, ale zvládá toho dost. Pomohl mi vyřešit problematickou odinstalaci některých aplikací. Umí vyhledávat aktualizace nainstalovaných aplikací, najít a odinstalovat aplikaci na jedno kliknutí. Nainstalované aplikace se vyhledávají malým vyhledávacím polem. Velké pole pak slouží pro nalezení nových aplikací. Jejich instalace je opět jednoduchá a nemusíte vůbec sahat po terminálu.
Je výborné, že Bauh podporuje několik repozitářů. Je tedy jedno, odkud máte aplikaci nainstalovanou, přesto ji snadno aktualizujete nebo odinstalujete. Podporovány jsou repozitáře: AppImage, Debian a Arch (včetně AUR), Flatpak, Snap a nativní webové aplikace.
Odkud si aplikaci Bauh nainstaluji?
Pro linuxové distribuce na Archu je dostupný v repozitáři AUR.
Příkaz pro instalaci:
yay -S bauh
Příkaz pro případnou odinstalaci:
yay -R bauh
Zvažte podpoření projektu
Bauh je výborná aplikace, která může mnoha uživatelům pomoct. Pokud ji máte rádi, zvažte prosím podpoření vývojáře aplikace nějakým tím drobáskem na platformě
Ko-Fi. Podívat se můžete i na Github projektu Bauh. -
Emulace Windows aplikací na Archu nebo EndeavourOS? Zkuste Bottles (Láhve)Chcete spouštět aplikace pro systém Windows? Pak vám s tím může pomoci vydařený nástroj Bottles (Láhve). Díky němu jsem třeba zprovoznil češtiny do nainstalovaných her, ale i jiné aplikace. Není všemocný, ale za vyzkoušení rozhodně stojí a může vám pomoci.
Bottles (Láhve) je open-source nástroj pro emulaci a je kompletně přeložený do češtiny. Jeho používání se zprvu může zdát složité, ale je jednoduché. Stačí si vytvořit „Láhev“ s vlastním nastavením a skrze ní spouštět EXE aplikace pro Windows. V případě problémů si můžete s nastavením pohrát. V mém případě s češtinou pro Return to Castle Wolfenstein pomohlo nastavení „sys-wine-9.10“.#### Příkaz pro instalaci Bottles (Láhve):
yay -S bottles
#### Zvažte podporu projektu Bottles
Jedná se o open-source projekt a zrovna emulace aplikací pro Windows je velice složitá. Vývojáři se musí poprat s mnoha problémy a svůj výsledek nabízí všem zcela zdarma. Zvažte tedy podpoření projektu Bottles (Láhve) nějakým tím drobáskem. Vývojáře tak může motivovat k vylepšení nástroje. -
Jak vytvořit instalační USB Archu nebo EndeavourOS na mobilu?Potřebujete si vytvořit instalační USB disk s Archem nebo EndeavourOS? Je to jednoduché, ale co když po ruce nemám druhý počítač? Pak vám může dobře posloužit mobil nebo tablet s Androidem. Umí to totiž mobilní aplikace EtchDroid.
EtchDroid je výborná mobilní aplikace s jednoduchým uživatelským prostředím. Testoval jsem ji s Androidem 14, rychlejším USB-C flashdiskem a ISO souborem distribuce EndeavourOS. Nesetkal jsem se s žádným problémem a vše fungovalo bez sebemenšího problému. Fungují i starší USB flash disky USB-A skrze redukci. Pokud máte nějaký dongle do USB-C, můžete připojení flash disků nebo paměťových karet vyzkoušet. Nastat mohou problémy s napájením, ale já s vytvořením instalační paměťové karty neměl problém. Více jsem se o aplikaci rozepsal na svém webu.#### Jak instalační USB vytvořit?
Není třeba sepisovat dlouhý postup. Připravte si USB disk, stáhněte instalační ISO do interního úložiště mobilu či tabletu a pomocí pár tlačítek vytvořte bootovatelný disk. Je to jednoduché. Prosředí je sice v angličtině, ale zvládne to každý a již jsem vývojáři poskytl překlady do češtiny, takže brzy nejspíš dorazí aktualizace s překladem.#### Kde si mohu aplikaci stáhnout?
#### EtchDroid je zdarma, ale zvažte podporu
Berte na vědomí, že se jedná o open-source aplikaci. Vývojář na ní ve svém volném čase pracoval zdarma. Vlastně je možná jedná o jedinou mobilní aplikaci svého druhu, která funguje bez reklam, sledování uživatelů nebo nutnost provést root systému. Zvažte tedy dobrovolné podpoření nějakým tím drobáskem.