Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Josef Honzík

Stran: 1 2 3 [4]
46
Instalace, poinstalační a bootovací problémy / Re:Arch - selhání instalace
« kdy: 13. Červen 2017, 07:01:51 odpoledne  »
 Děkuji za odpověď a zároveň končím otázku. A s politováním i svoje asi půlroční snažení s Archem. Ukázal mi meze mojich schopností. Mám v životě už málo času, abych si stavěl auto, když to neumím a lépe to za mě udělají odborníci. Omlouvám se za Tvůj ztracený čas a ještě jednou děkuji. Chtěl jsem vysvětlení a omluvu osobně, ale nenašel jsem mail. H.

47
Instalace, poinstalační a bootovací problémy / Re:Arch - selhání instalace
« kdy: 13. Červen 2017, 02:32:19 odpoledne  »
Používám Xfce4.
Přemýšlím, zda pokračovat, zdá se mi, že jsem přecenil své schopnosti. Stále na něco narážím, na zdánlivé maličkost. Např. kromě dříve zmíněného disku mně to nenačte žádnou flešku. Zkoušel jsem Nastavení - vyměnitelné jednotky a media - připojit vyměnitelná media po vložení a nepomohlo.

48
Instalace, poinstalační a bootovací problémy / Re:Arch - selhání instalace
« kdy: 12. Červen 2017, 09:01:58 odpoledne  »
Děkuji za veškerou pomoc, Arch už mám nainstalovaný a tuto odpověď píšu z něho. Radost mi poněkud kazí, že nevím úplně přesně, jak ka tomu došlo.

1. Nejprve jsem vyčistil flešku a znovu zavedl .Iso soubor. Spustil jsem novou instalaci.
2. Myslím, že kritický bod byl, když po odkomentování multilibu jsem dal "pacman -Syyu" ještě při vložené flešce, teprve potom restart a vyjmutí flešky.
3. Potom znovu synchronizaci. Vymazání souboru "/var/lib/pacman/db.lck" jsem použil, potom už nebyly žádné problémy. Tím je tedy Arch nainstalovaný, i když  s neuvěřitelným úsilím, které mně překvapilo, protože do Virtualboxu jsem ho instaloval mnohokrát když jsem zkoušel různé desktopy a nebyl žádný problém. Abych na to přišel, později ho zkusím přeinstalovat znovu
---------------------------------------------------
Ještě bych moc prosil o pomoc s poslední věcí:
1. Mám 2 fyzické disky. První 80 G, na který nic neinstaluji a používám ho jen na zálohy. Druhý 320G, který mám klasicky rozdělený na 3 oddíly a který používám jako instalační.
Problém mám s tím 80G diskem, který jsem měl vždycky na ploše a podle potřeby ho připojoval a odpojoval (asi jako flešku). Nyní nevím, jak toho docílit, abych ho dostal na plochu,nemohu ho najít, asi nějaký mount, nevím ale k čemu. Je zformátovaný ext4, bez příznaků boot, nerozdělený na oddíly, nebyl důvod. Ještě jednou děkuji.

49
Instalace, poinstalační a bootovací problémy / Re:Arch - selhání instalace
« kdy: 12. Červen 2017, 07:23:06 dopoledne  »
Poznámka: Tuto odpověď píšu ze znovu nainstalovaného věrného Xubuntu po opětovném selhání instalace Archu.

Přes zadání doporučeného příkazu jsem došel opět ke stejnému konci. Popíšu podrobněji. Po zadání příkazu, restartu a volbě
# pacman -Syyu
vybíhá nekonečný výpis zřejmě všech myslitelných zrcadel:
Citace
error: failed retrieving file 'core.db' from ............: Could not resolve host:.................
Když znuvu zadám příkaz
# pacman -Syu
vybíhá jiný výpis: " error.failed to update core (extra,comunity atd.) (unable to lock database)"
a na konci
Citace
error: could not lock database: File exist if you're sure a package manageris not allready running, you remove /var/lib/pacman/db.lck
(Při zadávání otázky jsem neuvede úvodní část). Takže znovu konec a návrat do Xubuntu.
- že příkaz " sudo rm /var/lib/pacman /db.lck proběhl je zřejmé - při jeho opakovaném zadání je odpověď "No such file or directory"
- nemůže být souvislost v tom, že v /etc/pacman.conf pod (multilib) nemám obvyklé core, extra? - doplnil jsem -nepomohlo.
- na konci /etc/pacman/conf je
#[custom]
#[SigLevel] = Optional TrustAll
#Server = file:///home/custompkgs
zakomentované - zkoušel jsem odkomentovat -  bezvýsledně
- nemůže být chyba ve flešce, když z .Iso souboru do Virtualboxu vše proběhlo opakovaně bez problému? Iso soubor byl kontrolovaný sha1sum.
Děkuji předem za další pomoc.

50
Instalace, poinstalační a bootovací problémy / Re:Arch - selhání instalace
« kdy: 11. Červen 2017, 08:44:20 odpoledne  »
Ano, dá se říci, že Arch byl nainstalovaný, já však nemohl odhalit problém, k tomu jsem potřeboval internet. Proto jsem Arch zboural a vrátil se ke Xubuntu, odkud také píšu tyto zprávy. Tento postup jsem víckrát zopakoval, proto mohu říci, že teď Arch dokážu nainstalovat dosti rychle (do konečné fáze ale jen ve Virtualboxu). Možná že to šlo jinak, ale protože mně nešel pacman a nejsem zkušený, na jiný způsob jsem nepřišel.

Při nejbližší příležitosti znovu Arch nainstaluji, samozřejmě skončím se stejným problémem a doufám, že vymazání souboru příkazem                          sudo rm /var/lib/pacman/db.lck
mě pomůže posunout se dopředu. Proč ale v této odpovědi píšeš zadat do terminálu jiný příkaz, a to
/var/lib/pacman/db.lck ?

Uvedený soubor jsem se už dříve snažil odstranit příkazem  "sudo pacman -Rs /var/lib/pacman/db.lck" ale bezvýsledně, asi proto, že pacman nešel. Nemohl jsem ani nic nainstalovat (hlavně Firefox) abych mohl pátrat. Proto jsem se vrátil ke Xubuntu.
 Doufám, že tebou navržený postup pomůže, další přeinstalaci bych už snad neunesl a skončil bych (nerad). Proto promiň tyto delší přípravy i moje zřejmě  diletanské postupy pramenící z nezkušenosti.Děkuji.

51
Instalace, poinstalační a bootovací problémy / Re:Arch - selhání instalace
« kdy: 10. Červen 2017, 08:44:40 odpoledne  »
Jsem velmi vděčný za pomoc. Zítra jsem celý den pryč, hned jak to bude možné spustím novou instalaci a výsledek oznámím.
Přesto, že Arch umím nainstalovat už skoro po paměti, alias začnu využívat, zvláště na často opakované příkazy instalace a synchronizace. Díky.

52
Instalace, poinstalační a bootovací problémy / Re:Arch - selhání instalace
« kdy: 10. Červen 2017, 05:43:08 odpoledne  »
Citace
Ak si si istý, že nebeží žiadny iný správca súborov,
Citace
V prípade, že nie je spustený iný správca súborov

Velmi děkuji za radu. Ale jak poznám, že neběží jiný správce souborů? Já postupuji přesně podle návodu který poskytl Fedoryno:
https://www.youtube.com/watch?v=q-Ojrq4x83c
s pouhou odlišností, že neinstaluji Gnome, ale Xfce. V Xfce by to měl být Thunar. Ale k tomu jsem se při ostré instalaci nedostal. Nemohu pochopit, že při stejné instalaci, otrocky opsané z uvedeného videa nevnikly ve Virtualboxu žádné problémy, ale při instalaci do systému se to zasekne jak jsem uvedl v otázce. Prosím, nebyla by nějaká možnost jak se o jiném běžícím správci souborů přesvědčit? Já už to tolikrát instaloval a vždy se zklamaně vrátil du Xubuntu a tam hledal nějakou odpověď!  Děkuji předem.

53
Instalace, poinstalační a bootovací problémy / Arch - selhání instalace
« kdy: 10. Červen 2017, 07:05:04 dopoledne  »
Dobrý den,
ve Virtualboxu jsem nainstaloval a používal Arch s různými desktopy mnohokrát a bez problému.Konečně jsem se tedy odhodlal k ostré instalaci a opakovaně jsem selhal na následujícím:
Ke  konci instalace před vyjmutím instalační flešky zadávám "nano /etc/pacman.conf" a odkomentuji 2 řádky multilib.
Po vyjmutí flešky a rebootu dám synchronizaci příkazem # pacman -Syyu a výsledek opakovaně k mému zděšení stejný. Několikařádkový výpis chyb a nemožnost použít pacman:
Citace
File exists if you are sure a package manager is not already running, you can remove /var/lib/pacman/db.lck

Jak to, že tato chyba při instalaci z .iso souboru ve Virtualboxu nenastane a při instalaci z USB flash disku ano? Děkuji předem za každou radu srozumitelnou začátečníkovi.

Stran: 1 2 3 [4]