Fórum Archlinux cz

Arch Linux => Obecné příspěvky => Téma založeno: Livan 17. Duben 2016, 01:45:45 odpoledne

Název: Kniha o Arch linuxu
Přispěvatel: Livan 17. Duben 2016, 01:45:45 odpoledne
Tak mě napadlo, zda by nebylo dobré napsat knihu o Arch linuxu v češtině tak, jak svého času napsal Bibri o Mandrivě nebo Ubuntu. Pokud by jste se dali dohromady Archman (Satapouch)s lombardo1981 a využili články, které zde publikujete, jen by to chtělo učesat a doplnit. Kniha by samozřejmě mohla být i placená, jsem přesvědčen, že by knihu lidi kupovali. Já osobně bych ji koupil, tak jak jsem svého času koupil knihu o Mandrivě a uvažoval jsem i o Ubuntu. Pokud bych toho byl schopen, zkusil bych napsat tuto knihu sám.
Název: Re:Kniha o Arch linuxu
Přispěvatel: archman 17. Duben 2016, 07:09:59 odpoledne
Díky za důvěru a za nápad. Dalo by se o tom uvažovat (nechci mluvit za kolegyni), ale až časem, až toho tu bude poněkud více. Další otázka, kdo by to vydal? Není to detektivka ani bulvár, tak se obávám, že je to pro vydavatele silně nezajímavé a málo peněznosné.
Máš-li však zájem se na tom spolupodílet, jsi vřele vítán.
Název: Re:Kniha o Arch linuxu
Přispěvatel: Livan 17. Duben 2016, 07:42:58 odpoledne
Knihy Mandriva Linux a Ubuntu vydalo nakladatelství Computer Press viď  http://www.martinus.sk/?uItem=76310 (http://www.martinus.sk/?uItem=76310) Možná by stálo za to oslovit Ivana Bíbra za účelem získání bližších informací kolem vydání jeho knih jak to celé probíhalo, koho třeba oslovit a podobně. Já bych se na tom klidně podílel, ovšem jenom takovým zpúsobem, který bych zvládl. Nejsem v linuxu zase až tak doma a Arch linux je pro mně úplná novinka.
Název: Re:Kniha o Arch linuxu
Přispěvatel: lombardo1981 19. Duben 2016, 08:18:08 odpoledne
Osobne si nemyslím, že toto je realizovateľný projekt. Už len preto, že sa jedná o Arch. Nejde o masové distro, ktoré sa by sa podľa mňa predávalo na tak malom trhu ako je CZ/SK scéna. Síce nevravím, že by si to nezaslúžilo.
Aj keď j v poslednom čase obrovský nedostatok odbornejšej literatúry o linuxe. Už pomaly nič nevychádza. :-\ Aspoň som si nič nezaregistrovala. Keď vyšla kniha od Lukáša Jelínka o jadre, tak som namiesto školských vecí študovala ju. ;D Mysleli si o mne, že som požahaná.
Název: Re:Kniha o Arch linuxu
Přispěvatel: Livan 20. Duben 2016, 06:14:08 odpoledne
Keď si uvedomíte, že tu máte spústu článkov a neustále pribúdajú ďalšie, ide iba o to, urobiť niečo ako osnovu a vždy, keď pribudne použiteľný článok, tak ho začleniť do knihy. Samozrejme osnova musí mať logickú nadväznosť jednotlivých tém, tak ako sa s nimi uživateľ Arch linuxu stretáva. Po určitej dobe bude obsah knihy naplnený a potom to chce iba zosúladiť tak, aby to malo jednotnú fazónu a je to. Nehovorím, že to treba urobiť hneď. Treba však na tom pracovať. Po dvoch až troch rokoch by to mohlo byť hotové a mohlo by sa pokúsiť zrealizovať vydanie. Navyše vydávanie článkov by sa potom dalo upraviť podľa potreby, tak aby sa vypracovala vždy ta problematika, ktorá ešte do knihy chýba. A keď sa knihu vydať nepodarí, ešte vždy sa to môže ponúknuť užívateľom zadarmo vo forme pdf a tým naplniť hlavnú myšlienku tohto fóra a síce popularizáciu linuxového distra Arch linux.
Název: Re:Kniha o Arch linuxu
Přispěvatel: lebeda 25. Červen 2016, 01:36:38 odpoledne
Ahoj lidi.
předně chci napsat, že jsem moc rád za tenhle web. Díky Satapouchu za tvojí práci v Mintu a teď konečně i v Arch linuxu. Poslední cca tři roky jsem věčným linuxovým začátečníkem, mám to podobně, občas vyzkouším nějaké distro, ale od doby co se mi podařilo naistalovat Arch se k němu vždycky pokorně vrátím. Naštěstí máme virtualbox :). Bylo by prima kdyby se vytvořila skupina více či méně zkušených uživatelů a nějak to tu kolem Arch linuxu žilo.
Manuál přímo k tomuhle distru v češtině (slovenštině) by byl prima, ale... máme stránky, které jsou považovány za jedny z nejlepších ... máme google ... a máme Satapoucha, který nám to vyzkouší, přeloží a hodí na web ve skousnutelné podobě  :).
K tématu - včera jsem zkoušel dát na plochu spouštěč srážkového radaru a zjistil jsem, že  __ opera --new-window http://odkaz __ mi to otevře  v novém samostatném okně. Úžasný. Tak jsem se začal pídit po dalších "příkazech" - zatím neúspěšně :), ale narazil jsem na níže uvedené stránky ve formě webové "knihy", kde je toho opravdu hodně.
http://www.linuxfromscratch.org/blfs/view/svn/index.html

Zdravím ... 8)