Poslední příspěvky

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Zvuk a multimédia / Re:nejde mi zvuk
« Poslední příspěvek od lombardo1981 kdy 16. Červen 2018, 11:45:54 dopoledne  »
Máš možnosť sa dostať na internet a stiahnuť niečo? Ak áno, nič sa nedeje. Najjednoduchšie je stiahnuť Antergos. Čo je distribúcia založená na Archu, no s plným grafickým prostredím v LiveUSB. Má dva inštalátory, Antergos Live ISO a Antergos Minimal ISO. Prvé má plnohodnotné DE (gnome), druhé WM (openbox). S tým druhým je niekedy horšia spolupráca. Potom už len stačí vytvoriť LiveUSB. Vo Windowse je na to dobrý Rufus alebo Etcher. V Linuxe Etcher alebo SUSE Studio ImageWriter. Len upozorňujem, že ArchLinux a distribúcie postavené na ňom sa v Linuxe nedajú vytvoriť s "bežnými" programami na to určenými. Ak systém nenabehne po použití neodporúčaného spôsobu, nič sa nedeje. Len ten program nepodporuje Arch. Po vytvorení nabootovať, v správcovi súborov vyhľadať svojho užívateľa a následne potrebný súbor. Ten treba otvoriť a zmenu vrátiť.

Ako som spomínala, v .xinitrc musí byť exec riadok posledný!
22
« Poslední příspěvek od Jan Kovac kdy 16. Červen 2018, 11:10:06 dopoledne  »
Ahoj milá Lombardo

Ja som vo svojej "horlivosti" zmenil xinitrc, ale urobil som tam asi chybu. Teraz sa mi neda moj ntb zapnúť... stále prejde cez autologin vypíše nejaký text, kde som si všimol slovo error a opäť sa vracia na autologin, a tak dookola. Keďže som si neurobil live USB s Archlinuxom, som nahratý.
Nedalo by sa ti nahrať svoje live USB na nejaký cloud a poslať mi link?
23
« Poslední příspěvek od lombardo1981 kdy 15. Červen 2018, 11:00:14 dopoledne  »
To je v prdeli. Relácia vypršala a kilometrová odpoveď je v riti. Takže teraz to bude stručnejšie. Je mi ľúto.

U seba na i3 som vyskúšala dva prepínače klávesnice cez systémovú oblasť. Prvým je fbxkb a druhým qxkb.

fbxkb je minimalistický a závislý na konfiguráciách systému.
qxkb prichádza už s vlastnými nastaveniami.

Jedna z možností pre úpravu fbxkb. Pomocou nejakého textového editoru je potrebné ako správca upraviť /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf:
Kód: [Vybrat]
Section "InputClass"
        Identifier "system-keyboard"
        MatchIsKeyboard "on"
        Option "XkbLayout" "us,sk"
        Option "XkbModel" "pc105"
        Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
EndSection

Informácie o klávesnici sa dajú zistiť pomocou tohto príkazu. Ide hlavne o to, či sa jedná o 104, 105...:
setxkbmap -print -verbose 10

Teraz treba docieliť, aby sa jeden z programov spúšťal pri štarte. Existuje na to niekoľko možností.
xinitrc sa používa v prípadoch, že sa nepoužíva žiaden správca prihlásenia. Dá sa to zistiť tak, že sa odhlásiš. Ak sa objaví okno na prihlásenie, tento spôsob nie je vhodný. Súbor sa nachádza v domovskom priečinku a jedná sa o skryt súbor: /home/USER/.xinitrc
xprofile sú dva súbory. Jeden pre užívateľa, druhý pre celý systém. Oba sa dajú upravovať. Tento spôsob sa dá použiť pri používaní správcu prihlásenia. Súbor pre používateľa: /home/USER/.xprofile. Súbore pre celý systém: /etc/xprofile
Konfiguračný súbor správcu prihlásenia
Konfiguračný súbor JWM, kde sa upravujú programy spúšťané pri štarte.

V prípade xinitrc a xprofile je zápis rovnaký:
fbxkb &
Je potrebné, aby tento zápis bol pred exec!
fbxkb &
exec jwm

Oba balíčky sa nachádzajú v AUR. Ak máš nainštalovaný Pamac, tak ten obsahuje podporu pre inštaláciu z AUR. Ak nie, je potrebné buď zistiť akého pomocníka používaš alebo balíček nainštalovať klasickým spôsobom:
git clone https://aur.archlinux.org/fbxkb.git
cd fbxkb
makepkg -sri

git clone https://aur.archlinux.org/qxkb.git
cd qxkb
makepkg -sri

Zoznam pomocníkov pre AUR
Najzámenjší sú: yaourt, trizen, pacaur, yay

Zadaním ich mien v termináli sa dá zistiť, či je niektorý z nich nainštalovaný. Ak sa zobrazí hláška v podobnom duchu, tak nie je:
zsh: command not found: trizen
bash: trizen: příkaz nenalezen

Ak som na niečo zabudla, je mi ľúto.
24
« Poslední příspěvek od Jan Kovac kdy 14. Červen 2018, 09:55:52 odpoledne  »
Uz som nasiel prepinanie klavesnice, ktore funguje v terminaly...

setxkbmap -layout us,sk -option grp:alt_shift_toggle

ako urobim, aby mi to robilo ri kazdom spusteni ntb?
25
« Poslední příspěvek od lombardo1981 kdy 14. Červen 2018, 05:11:56 odpoledne  »
Viem, čo to je, ale neoslovilo ma to. Takže v tomto ti neporadím. Ja používam i3, tiež niečo naozaj ľahké... tiež cca 3MB. Len JWM je tzv. stacking WM. Nazývajú sa aj floating, lebo ich okná na ploche plávajú. i3 je naproti tomu tiling WM, kvôli tomu, že sa okná usporadúvajú vedľa seba bez možnosti prekrývania ako je to u stacking WMs. Ale jednotlivé okná sa dajú dať do tzv. floating mode. No podpora preň je dosť limitovaná a odporúča sa ho používať len v nevyhnutných prípadoch. Ak ťa to zaujalo viac, ako to vlastne vyzerá JWM okná vs i3 okná, tak tu sú snímky:

i3 (tilling mode): https://imgur.com/a/VAmLLS8
i3 (floating mode): https://imgur.com/lJjKP1B
JWM (Puppy Linux): http://puppylinux.com/screenshots/tahr64.jpg

Citace
wmctrl -m
Name: JWM
Class: N/A
PID: 387
Window manager's "showing the desktop" mode: N/A
Toto jasne hovorí, že používaš JWM.

Citace
Co teraz dalej?
Skús sa ho spýtať ako pridať to prepínanie klávesnice. Pretože tento WM ma neoslovil, takže viem o ňom len to, že existuje. :D
A musela by som si to naštudovať. Je mi ľúto.
26
« Poslední příspěvek od Jan Kovac kdy 14. Červen 2018, 05:01:21 odpoledne  »
Snazil somsa urobit podla tvojho navodua tu je pysledokz terminalu:

[peter@baby]: ~>$ sudo pacman -S wmctrl
[sudo] heslo pre používateľa peter:
riešim závislosti.....
kontrolujem konfliky balíčkov...

Balíčky (1) wmctrl-1.07-5

Celková veľkosť sťahovania:  0,02 MiB
Celková inštalovaná veľkosť:  0,04 MiB

:: Pokračovať v inštalácii? [A/n] a
:: Získavam balíčky...
 wmctrl-1.07-5-x86_64      17,5 KiB   350K/s 00:00 [######################] 100%
(1/1) overujem kľúče v kľúčenke                    [######################] 100%
(1/1) kontrolujem integritu balíčkov               [######################] 100%
(1/1) načítavam súbory balíčkov                    [######################] 100%
(1/1) kontrolujem konflikty súborov                [######################] 100%
(1/1) zisťujem voľné miesto na disku               [######################] 100%
:: Spracovávajú sa zmeny balíkov...
(1/1) inštalujem wmctrl                            [######################] 100%
:: Spúšťajú sa potransakčné háky...
(1/1) Arming ConditionNeedsUpdate...
[peter@baby]: ~>$ wmctrl -m
[peter@baby]: ~>$ a
bash: a: príkaz nenájdený
[peter@baby]: ~>$ wmctrl -m
[peter@baby]: ~>$

Co teraz dalej?
27
« Poslední příspěvek od Jan Kovac kdy 14. Červen 2018, 04:40:50 odpoledne  »
pytal somsa majitelantb, napisal mi ze je tam jvm.
Siceneviem,coto je iba ti to tlmocim...
poslal mi toto vyjadrenie:

Ahoj na tom netebooku je linux Arch a je tam JWM. to je windows manager. KDE, GNOME, LXDE, XFCE su desktop enviromenty. JWM ma 3mb, lxde asi 64mb a kde okolo 800mb. Skus si pozriet rozdiel medzi windows managerom a desktop enviromentom.
28
« Poslední příspěvek od lombardo1981 kdy 14. Červen 2018, 12:34:32 odpoledne  »
ani jeden prikaz nefunguje. Moj Linux sa sprava, ako keby som nic nenapisal. Ako inak zistim typ prostredia,aby som sa dostal k tym vytuzenym klavesniciam?
Toto možno vyzerá na Cinnamon. Ale nebudem predbiehať. Skús otvoriť správcu súborov a pozrieť na informácie "O aplikácií". Na kontrolu skús niekde nahrať snímku obrazovky aj s menu. Ku aplikácii na vytváranie snímkov sa dá dostať cez menu. A pravý klik nad panelom a hľadať položku niečo ako Nastavenia, pridať/Odstrániť položku z panela si skúšal? Na tatkom LXDE to tak funguje. A tak sa dá pridať to prepínanie klávesnice.
Potom existuje terminálový program wmctrl.

Inštalácia cez terminál:
sudo pacman -S wmctrl

Spustenie cez terminál:
wmctrl -m

Výstup v mojom prípade:
Name: i3
PID: N/A
29
« Poslední příspěvek od Jan Kovac kdy 13. Červen 2018, 08:56:15 odpoledne  »
ani jeden prikaz nefunguje. Moj Linux sa sprava, ako keby som nic nenapisal. Ako inak zistim typ prostredia,aby som sa dostal k tym vytuzenym klavesniciam?
30
« Poslední příspěvek od lombardo1981 kdy 13. Červen 2018, 02:25:19 odpoledne  »
Super, že nakoniec to bola len takáto prkotina. :)

Citace
Este mam jednu prosbu. Prosim ta posli mi ako si umoznim slovensku klavesnicu QWERTY aj QWERTZ s moznostou prepinania medzi US, SK (qwerty) a SK (qwertz).
Tu treba vedieť, aké prostredie používaš... KDE, GNOME, LXDE, XFCE...
Ale každé z nich, pokiaľ ma pamäť neklame (takéto prostredie už veľmi dlho nepoužívam), má možnosť na panel pridať widget na prepínanie klávesnice. Väčšinou to býva cez úpravu panelu cez pravý klik nad panelom. Presne ako, už neporadím. Treba vedieť prostredie. To sa dá zistiť napríklad pomocou informácií v menu. V XFCE obsahuje niečo ako O prostredí Xfce. Alebo aj pomocou príkazu (nemusí fungovať vždy):
echo $DESKTOP_SESSION
echo $XDG_CURRENT_DESKTOP
Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10