Obecné příspěvky | 17. Duben 2016, 01:45:45 odpoledne
Kniha o Arch linuxu

Livan

• Nováček
  • *
  • 47
    • Zobrazit profil
Kniha o Arch linuxu
« kdy: 17. Duben 2016, 01:45:45 odpoledne »
Tak mě napadlo, zda by nebylo dobré napsat knihu o Arch linuxu v češtině tak, jak svého času napsal Bibri o Mandrivě nebo Ubuntu. Pokud by jste se dali dohromady Archman (Satapouch)s lombardo1981 a využili články, které zde publikujete, jen by to chtělo učesat a doplnit. Kniha by samozřejmě mohla být i placená, jsem přesvědčen, že by knihu lidi kupovali. Já osobně bych ji koupil, tak jak jsem svého času koupil knihu o Mandrivě a uvažoval jsem i o Ubuntu. Pokud bych toho byl schopen, zkusil bych napsat tuto knihu sám.
Arch Linux LXQT, Asus X200MA, 2GB RAM, Celeron N2815

archman

• Administrátor
  • Nováček
  • 7
  • Linux je jediná správná volba
    • Zobrazit profil
    • Arch Linux cz
Re:Kniha o Arch linuxu
« Odpověď #1 kdy: 17. Duben 2016, 07:09:59 odpoledne »
Díky za důvěru a za nápad. Dalo by se o tom uvažovat (nechci mluvit za kolegyni), ale až časem, až toho tu bude poněkud více. Další otázka, kdo by to vydal? Není to detektivka ani bulvár, tak se obávám, že je to pro vydavatele silně nezajímavé a málo peněznosné.
Máš-li však zájem se na tom spolupodílet, jsi vřele vítán.
Arch Linux, Openbox WM (64bit), kernel 4.5.0-1-ARCH , # Asus Sabertooth P67, Intel® Core™ i3-2120T CPU@2.6GHz x 2, 8GB RAM DDR3, GK ASUS GT630-SL-2GD3-L.

Livan

• Nováček
  • *
  • 47
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 17. Duben 2016, 07:42:58 odpoledne »
Knihy Mandriva Linux a Ubuntu vydalo nakladatelství Computer Press viď http://www.martinus.sk/?uItem=76310 Možná by stálo za to oslovit Ivana Bíbra za účelem získání bližších informací kolem vydání jeho knih jak to celé probíhalo, koho třeba oslovit a podobně. Já bych se na tom klidně podílel, ovšem jenom takovým zpúsobem, který bych zvládl. Nejsem v linuxu zase až tak doma a Arch linux je pro mně úplná novinka.
« Poslední změna: 17. Duben 2016, 07:59:23 odpoledne od Livan »

lombardo1981

• Mladší člen
  • **
  • 53
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 19. Duben 2016, 08:18:08 odpoledne »
Osobne si nemyslím, že toto je realizovateľný projekt. Už len preto, že sa jedná o Arch. Nejde o masové distro, ktoré sa by sa podľa mňa predávalo na tak malom trhu ako je CZ/SK scéna. Síce nevravím, že by si to nezaslúžilo.
Aj keď j v poslednom čase obrovský nedostatok odbornejšej literatúry o linuxe. Už pomaly nič nevychádza. :-\ Aspoň som si nič nezaregistrovala. Keď vyšla kniha od Lukáša Jelínka o jadre, tak som namiesto školských vecí študovala ju. ;D Mysleli si o mne, že som požahaná.
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire TC-705; i3wm; Intel Core i3-4160 CPU @ 3.6GHz; GeForce GTX 745; 8GB RAM DDR3; kernel: linux a linux-zen
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire V13 Aluminium; i3wm; Intel Core i5 5257U @ 2.7GHz; Intel Iris Graphics 6100 ; 8GB RAM DDR3L

Livan

• Nováček
  • *
  • 47
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 20. Duben 2016, 06:14:08 odpoledne »
Keď si uvedomíte, že tu máte spústu článkov a neustále pribúdajú ďalšie, ide iba o to, urobiť niečo ako osnovu a vždy, keď pribudne použiteľný článok, tak ho začleniť do knihy. Samozrejme osnova musí mať logickú nadväznosť jednotlivých tém, tak ako sa s nimi uživateľ Arch linuxu stretáva. Po určitej dobe bude obsah knihy naplnený a potom to chce iba zosúladiť tak, aby to malo jednotnú fazónu a je to. Nehovorím, že to treba urobiť hneď. Treba však na tom pracovať. Po dvoch až troch rokoch by to mohlo byť hotové a mohlo by sa pokúsiť zrealizovať vydanie. Navyše vydávanie článkov by sa potom dalo upraviť podľa potreby, tak aby sa vypracovala vždy ta problematika, ktorá ešte do knihy chýba. A keď sa knihu vydať nepodarí, ešte vždy sa to môže ponúknuť užívateľom zadarmo vo forme pdf a tým naplniť hlavnú myšlienku tohto fóra a síce popularizáciu linuxového distra Arch linux.

lebeda

• Nováček
  • *
  • 1
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 25. Červen 2016, 01:36:38 odpoledne »
Ahoj lidi.
předně chci napsat, že jsem moc rád za tenhle web. Díky Satapouchu za tvojí práci v Mintu a teď konečně i v Arch linuxu. Poslední cca tři roky jsem věčným linuxovým začátečníkem, mám to podobně, občas vyzkouším nějaké distro, ale od doby co se mi podařilo naistalovat Arch se k němu vždycky pokorně vrátím. Naštěstí máme virtualbox :). Bylo by prima kdyby se vytvořila skupina více či méně zkušených uživatelů a nějak to tu kolem Arch linuxu žilo.
Manuál přímo k tomuhle distru v češtině (slovenštině) by byl prima, ale... máme stránky, které jsou považovány za jedny z nejlepších ... máme google ... a máme Satapoucha, který nám to vyzkouší, přeloží a hodí na web ve skousnutelné podobě  :).
K tématu - včera jsem zkoušel dát na plochu spouštěč srážkového radaru a zjistil jsem, že  __ opera --new-window http://odkaz __ mi to otevře  v novém samostatném okně. Úžasný. Tak jsem se začal pídit po dalších "příkazech" - zatím neúspěšně :), ale narazil jsem na níže uvedené stránky ve formě webové "knihy", kde je toho opravdu hodně.
http://www.linuxfromscratch.org/blfs/view/svn/index.html

Zdravím ... 8)