Livan

• Mladší člen
  • **
  • 75
    • Zobrazit profil
Re:nejde mi zvuk
« Odpověď #30 kdy: 17. Červen 2018, 01:31:55 odpoledne »
:(
Nepochodil som mám iba starý ntb s win xp a tam uz nic moderné nenainštalujem.
Je to tak, ako to je... daný stav nezmením. A na Android som nenašiel nič... :((
Celkom som nepochopil, čo si myslel tým že si nepochodil. AK ide o vytvorenie inštalačného USB, pod windows môžeš použiť win32 diskimager, ktorý je na napálenie inštalačky pre Antergos, Manjaro či LM vhodný. Zasunieš USB, iso súbor s linuxom otvoríš v tom programe a dáš napáliť. Sám som ho veľakrát na toto použil. A stále si neodpísal odkiaľ si. Ak sa vieme stretnúť, viem ti s tým pomôcť. Mimochodom podarilo sa nám nainštalovať linux i na 10 rokov starý počítač. Takže netreba hádzať flintu do žita.
« Poslední změna: 17. Červen 2018, 01:43:48 odpoledne od Livan »
Arch Linux LXQT, Asus X200MA, 2GB RAM, Celeron N2815

Livan

• Mladší člen
  • **
  • 75
    • Zobrazit profil
« Odpověď #31 kdy: 17. Červen 2018, 02:04:12 odpoledne »
Podľa tohto som úkaz. A mnoho ďalších, ktorí s Linuxom začínali, keď bol ešte v plienkach. Ja som o ňom vedela holý k***t. A keď som videla ako sa inštaluje, takmer som zaplakala. Ale išla som do toho. Doslova s holým zadkom. Ak človek chce, tak sa dá veľa vecí. Preto v mnohom, čo si práve napísal, vidím len výhovorku, ktorú poskytol súčasný stav. Ale v jednom máš pravdu. Ak by som nebola taká aká som, nešla by som do toho.
Ale však Ty si "úkaz" v tom dobrom zmysle. A nejedná sa v tom čo som napísal o výhovorku ale o realistické zhodnotenie stavu. V začiatkoch linuxu sa o linux zaujímali iba nadšenci, ktorí tomu neváhali obetovať čas a energiu, boli schopní a mali ťah na bránu. Dnes sa vďaka určitej masovosti už medzi užívateľmi nachádzajú i takí, ktorí nemajú chuť a čas sa s linuxom bližšie oboznamovať. Stačí im, že to funguje a oni ani viacej nepotrebujú. Tak ako sa všeci nenaučia programovať, tak sa ani všeci nenaučia ovládať linux (počítač) do hľbky.

Jan Kovac

• Nováček
  • *
  • 25
    • Zobrazit profil
« Odpověď #32 kdy: 17. Červen 2018, 04:29:42 odpoledne »
Nepochodil som s vytvorením live USB na spustenie Linuxu v mojom ntb, kde som dovrzal xinitrc a odvtedy sa nedá zapnúť...
Som z Popradu

Jan Kovac

• Nováček
  • *
  • 25
    • Zobrazit profil
« Odpověď #33 kdy: 17. Červen 2018, 04:38:13 odpoledne »
Práveže tento s XP má síce DVD mechaniku, lenže nefunguje... je to taký núdzový ntb. Vyberiem ho iba keď už nie je nejaká iná možnosť, ale nie vždy to pomôže (ako napr. teraz)

Livan

• Mladší člen
  • **
  • 75
    • Zobrazit profil
« Odpověď #34 kdy: 17. Červen 2018, 05:13:19 odpoledne »
Nepochodil som s vytvorením live USB na spustenie Linuxu v mojom ntb, kde som dovrzal xinitrc a odvtedy sa nedá zapnúť...
A s čím presne si mal problém? Ak ti ten pc s winxp funguje a máš tam funkčné USB, stiahni si inštalačný iso súbor pre vybraný linux (Antergos alebo Manjaro, či Linux Mint), nainštaluj win32 diskimager a súbor pomocou tohto programu nahraj na USB. Ak ti máme pomôcť, musíš presnejšie popísať čo si robil a čo sa ti nepodarilo.

Jan Kovac

• Nováček
  • *
  • 25
    • Zobrazit profil
« Odpověď #35 kdy: 17. Červen 2018, 06:36:48 odpoledne »
A to bude fungovať ako live USB, pomocou ktoreho spustím môj ntb s chybným xinitrc? A potom môžem tú chybu v xinitc opraviť?

Livan

• Mladší člen
  • **
  • 75
    • Zobrazit profil
« Odpověď #36 kdy: 17. Červen 2018, 07:43:23 odpoledne »
A to bude fungovať ako live USB, pomocou ktoreho spustím môj ntb s chybným xinitrc? A potom môžem tú chybu v xinitc opraviť?
Ano, ak máš iso livka, tak bude sa dať použiť aj na opravu. Použij iso Manjara s XFCE alebo Antergosu a pokiaľ sa ti to nepodarí opraviť, tak to z toho livka preinštaluješ. Len si nie som istý, aké je tam heslo pre roota (myslím, že v Manjaru je heslo manjaro). Oprava si vyžaduje root oprávnenie a vzhladom na fakt, že na to šaháš z livka, nie je to úplne jednoduché. Však vyskúšaj a uvidíš.

lombardo1981

• Plný člen
  • 131
    • Zobrazit profil
« Odpověď #37 kdy: 17. Červen 2018, 07:59:14 odpoledne »
Ano, ak máš iso livka, tak bude sa dať použiť aj na opravu. Použij iso Manjara s XFCE alebo Antergosu a pokiaľ sa ti to nepodarí opraviť, tak to z toho livka preinštaluješ. Len si nie som istý, aké je tam heslo pre roota (myslím, že v Manjaru je heslo manjaro). Oprava si vyžaduje root oprávnenie a vzhladom na fakt, že na to šaháš z livka, nie je to úplne jednoduché. Však vyskúšaj a uvidíš.
Je to banálna záležistosť. xinitrc je v domovskom priečinku. Na jeho úpravu žiadne oprávnenia nepotrebuješ. A ani Arch-based distribúciu. Jednoducho otvoríš správcu súborov, vyhľadáš svojho užívateľa, necháš zobraziť skryté súbory, pomocou editoru otvoríš, vrátiš zmeny. A je to. Žiadna veda v tom nie je. Už som to robila mrtekrát.
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire TC-705; i3wm; Intel Core i3-4160 CPU @ 3.6GHz; GeForce GTX 745; 8GB RAM DDR3; kernel: linux a linux-zen
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire V13 Aluminium; i3wm; Intel Core i5 5257U @ 2.7GHz; Intel Iris Graphics 6100 ; 8GB RAM DDR3L

Jan Kovac

• Nováček
  • *
  • 25
    • Zobrazit profil
« Odpověď #38 kdy: 18. Červen 2018, 11:18:58 dopoledne »
No už som to všetko vyriešil...
Vytvoil som USB s Ubuntu podľa Livanovho návodu, spustil som ntb z vymeniteľného zariadenia. Začal nabiehať Ubuntu. Ale keď sa nič nedialo asi 10, 15 minút, tak som ntb vypol a skúsil znova.
Teraz už moj ntb nerobí nič, nefunguje ani F2, ani Esc... či ho spúšťam s alebo bez USB. :'(
Na to môj kamarát hovorí: "Daj koňovi hoviny, vytrie si riť."

Livan

• Mladší člen
  • **
  • 75
    • Zobrazit profil
« Odpověď #39 kdy: 18. Červen 2018, 02:00:32 odpoledne »
Pravdepodobne zle vytvorené inštalačné USB a nejaká chybička v nastavení bootovania alebo nezhoda v procesore. Dá sa ti vojsť do BIOSU/UEFI? Aký tam je procesor? 32 alebo 64 bitový? Úplne najlepšie by bolo to zveriť niekomu, kto tomu trošku rozumie. Skús ešte vytvoriť nové USB napríklad s tým Manjarom a zopakovať to, predtým si zisti, či máš 32 alebo 64 bitový procesor a podľa toho stiahni to iso. Najnovšie totiž už 32 bitové procesory nie sú u niektorých distribúcií podporované.

Jan Kovac

• Nováček
  • *
  • 25
    • Zobrazit profil
« Odpověď #40 kdy: 18. Červen 2018, 03:24:29 odpoledne »
V mojom prípade BOH urobil zázrak ;D HALELUJA
Vytiahol som z ntb napájací kábel, že ho vypnem a okamžite sa rozbehol setup  :D
Teraz je už aspoň možné ďalej skúšať...
Komunikoval som s pôvodným majiteľom ntb, ten mi povedal, že ntb podporuje 64 bytovú architektúru, napriek tomu, ze má asi 10 rokov..
Takže si idem  stiahnuť ten iso Manjaro (mimochodom ktorú?), vytvorím flash USB a skúsim znovu.....

lombardo1981

• Plný člen
  • 131
    • Zobrazit profil
« Odpověď #41 kdy: 18. Červen 2018, 04:55:21 odpoledne »
Vytiahol som z ntb napájací kábel, že ho vypnem a okamžite sa rozbehol setup  :D
Komunikoval som s pôvodným majiteľom ntb, ten mi povedal, že ntb podporuje 64 bytovú architektúru, napriek tomu, ze má asi 10 rokov..
Takže si idem  stiahnuť ten iso Manjaro (mimochodom ktorú?), vytvorím flash USB a skúsim znovu.....
Len ťa chcem dopredu upozorniť, že nainštalovaním distribúcie Manjaro, sa s prípadnými problémami obrať na fórum určeného pre túto distribúciu. Mnohé veci sú súbežné, mnohé ale nie.
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire TC-705; i3wm; Intel Core i3-4160 CPU @ 3.6GHz; GeForce GTX 745; 8GB RAM DDR3; kernel: linux a linux-zen
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire V13 Aluminium; i3wm; Intel Core i5 5257U @ 2.7GHz; Intel Iris Graphics 6100 ; 8GB RAM DDR3L

Livan

• Mladší člen
  • **
  • 75
    • Zobrazit profil
« Odpověď #42 kdy: 18. Červen 2018, 06:28:24 odpoledne »
Najlepšie bude vzhľadom na hardvér stiahnuť 64 bitovú verziu Manjara XFCE alebo Antergos, ten má možnosť pri inštalácii výberu z viacerých DE. Ak to livko nebudeš chcieť použiť iba na opravu inštalácie arch linuxu, potom by možno bolo rozumnejšie sa presunúť s dotazom na linuxos.sk, kde je fórum určené pre akékoľvek distribúcie linuxu, nie je zamerané iba na arch linux. Takže skús opraviť, pokiaľ sa nepodarí a budeš chcieť inštalovať inú distribúciu, presuň dotaz na www.linuxos.sk.

Livan

• Mladší člen
  • **
  • 75
    • Zobrazit profil
« Odpověď #43 kdy: 18. Červen 2018, 06:53:51 odpoledne »
Ešte jedna vec ma napadla v súvislosti s tvojim notebookom. Môže sa stať, že tieto distribúcie (LM, Manjaro, Antergos) nerozoznajú tvoj 10 ročný hardvér a nemusí sa podariť spustiť napr. grafiku, čo bude mať za následok, že sa livko nespustí. Potom určite vyskúšaj MX Linux, ten je určený aj na staré mašiny, ten by mal rozbehnúť i veci, ktoré na ostatných distribúciách nerozbehneš. Každopádne mne sa tak podarilo jeden starý notebook oživiť (Acer Aspire 3003).

lombardo1981

• Plný člen
  • 131
    • Zobrazit profil
« Odpověď #44 kdy: 18. Červen 2018, 07:05:27 odpoledne »
Ak sa rozhodneš pre zmenu distra, dúfam, že ti to tu niečo dalo. A bolo mi potešením... Dúfam, že aj ostatní sa konečne zapoja. Pretože som dávnejšie som mala v pláne totálne sa vysrať na linuxácku komunitu. A bola by som rada, keby som tak konečne mohla učiniť.
Toho by som sa nebála. Ja som Antergos inštalovala na starší stroj.