lombardo1981

• Plný člen
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:nejde mi zvuk
« Odpověď #15 kdy: 15. Červen 2018, 11:00:14 dopoledne »
To je v prdeli. Relácia vypršala a kilometrová odpoveď je v riti. Takže teraz to bude stručnejšie. Je mi ľúto.

U seba na i3 som vyskúšala dva prepínače klávesnice cez systémovú oblasť. Prvým je fbxkb a druhým qxkb.

fbxkb je minimalistický a závislý na konfiguráciách systému.
qxkb prichádza už s vlastnými nastaveniami.

Jedna z možností pre úpravu fbxkb. Pomocou nejakého textového editoru je potrebné ako správca upraviť /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf:
Kód: [Vybrat]
Section "InputClass"
        Identifier "system-keyboard"
        MatchIsKeyboard "on"
        Option "XkbLayout" "us,sk"
        Option "XkbModel" "pc105"
        Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
EndSection

Informácie o klávesnici sa dajú zistiť pomocou tohto príkazu. Ide hlavne o to, či sa jedná o 104, 105...:
setxkbmap -print -verbose 10

Teraz treba docieliť, aby sa jeden z programov spúšťal pri štarte. Existuje na to niekoľko možností.
xinitrc sa používa v prípadoch, že sa nepoužíva žiaden správca prihlásenia. Dá sa to zistiť tak, že sa odhlásiš. Ak sa objaví okno na prihlásenie, tento spôsob nie je vhodný. Súbor sa nachádza v domovskom priečinku a jedná sa o skryt súbor: /home/USER/.xinitrc
xprofile sú dva súbory. Jeden pre užívateľa, druhý pre celý systém. Oba sa dajú upravovať. Tento spôsob sa dá použiť pri používaní správcu prihlásenia. Súbor pre používateľa: /home/USER/.xprofile. Súbore pre celý systém: /etc/xprofile
Konfiguračný súbor správcu prihlásenia
Konfiguračný súbor JWM, kde sa upravujú programy spúšťané pri štarte.

V prípade xinitrc a xprofile je zápis rovnaký:
fbxkb &
Je potrebné, aby tento zápis bol pred exec!
fbxkb &
exec jwm

Oba balíčky sa nachádzajú v AUR. Ak máš nainštalovaný Pamac, tak ten obsahuje podporu pre inštaláciu z AUR. Ak nie, je potrebné buď zistiť akého pomocníka používaš alebo balíček nainštalovať klasickým spôsobom:
git clone https://aur.archlinux.org/fbxkb.git
cd fbxkb
makepkg -sri

git clone https://aur.archlinux.org/qxkb.git
cd qxkb
makepkg -sri

Zoznam pomocníkov pre AUR
Najzámenjší sú: yaourt, trizen, pacaur, yay

Zadaním ich mien v termináli sa dá zistiť, či je niektorý z nich nainštalovaný. Ak sa zobrazí hláška v podobnom duchu, tak nie je:
zsh: command not found: trizen
bash: trizen: příkaz nenalezen

Ak som na niečo zabudla, je mi ľúto.
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire TC-705; i3wm; Intel Core i3-4160 CPU @ 3.6GHz; GeForce GTX 745; 8GB RAM DDR3; kernel: linux a linux-zen
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire V13 Aluminium; i3wm; Intel Core i5 5257U @ 2.7GHz; Intel Iris Graphics 6100 ; 8GB RAM DDR3L

Jan Kovac

• Nováček
  • *
  • 25
    • Zobrazit profil
« Odpověď #16 kdy: 16. Červen 2018, 11:10:06 dopoledne »
Ahoj milá Lombardo

Ja som vo svojej "horlivosti" zmenil xinitrc, ale urobil som tam asi chybu. Teraz sa mi neda moj ntb zapnúť... stále prejde cez autologin vypíše nejaký text, kde som si všimol slovo error a opäť sa vracia na autologin, a tak dookola. Keďže som si neurobil live USB s Archlinuxom, som nahratý.
Nedalo by sa ti nahrať svoje live USB na nejaký cloud a poslať mi link?

lombardo1981

• Plný člen
  • 124
    • Zobrazit profil
« Odpověď #17 kdy: 16. Červen 2018, 11:45:54 dopoledne »
Máš možnosť sa dostať na internet a stiahnuť niečo? Ak áno, nič sa nedeje. Najjednoduchšie je stiahnuť Antergos. Čo je distribúcia založená na Archu, no s plným grafickým prostredím v LiveUSB. Má dva inštalátory, Antergos Live ISO a Antergos Minimal ISO. Prvé má plnohodnotné DE (gnome), druhé WM (openbox). S tým druhým je niekedy horšia spolupráca. Potom už len stačí vytvoriť LiveUSB. Vo Windowse je na to dobrý Rufus alebo Etcher. V Linuxe Etcher alebo SUSE Studio ImageWriter. Len upozorňujem, že ArchLinux a distribúcie postavené na ňom sa v Linuxe nedajú vytvoriť s "bežnými" programami na to určenými. Ak systém nenabehne po použití neodporúčaného spôsobu, nič sa nedeje. Len ten program nepodporuje Arch. Po vytvorení nabootovať, v správcovi súborov vyhľadať svojho užívateľa a následne potrebný súbor. Ten treba otvoriť a zmenu vrátiť.

Ako som spomínala, v .xinitrc musí byť exec riadok posledný!
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire TC-705; i3wm; Intel Core i3-4160 CPU @ 3.6GHz; GeForce GTX 745; 8GB RAM DDR3; kernel: linux a linux-zen
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire V13 Aluminium; i3wm; Intel Core i5 5257U @ 2.7GHz; Intel Iris Graphics 6100 ; 8GB RAM DDR3L

Jan Kovac

• Nováček
  • *
  • 25
    • Zobrazit profil
« Odpověď #18 kdy: 16. Červen 2018, 09:23:56 odpoledne »
Práveže som to urobil pred tvojim mailom a pridal som za ten exec jwm ďalší riadok...

Predným som však ešte dopísal niečo do inštalácie sk klávesnice...
Do pôvodného riadku

setxkbmap -layout us,sk -option grp:alt_shift_toggle

som dopisal qwerty v záujme mať qwerty klávesnicu, teda vyzeral takto

setxkbmap -layout us,sk(qwerty) -option grp:alt_shift_toggle

Videl som to kdesi na archlinux.com

Ešte som si Nainštaloval lxpanel v záujme mať trvalo zapnutú možnosť prepínania klavesnice pomocou

sudo pacman -S lxpanel

a za ten exec jwm som na základe vlastného uváženia pridal riadok, ktorym som chcel ten lxpanel spustiť

exec lxpanel

Takze zaver xinitrc vyzeral asi takto:

exec jwm
exec lxpanel

Iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ...

Teraz k tomu live USB
Na web mám možnosť sa pripojiť iba z počítača s Windows. Preto som ťa prosil o danie celeho live USB niekde na cloud, z ktoreho to môžem dať na USB kľúč.

lombardo1981

• Plný člen
  • 124
    • Zobrazit profil
« Odpověď #19 kdy: 17. Červen 2018, 10:40:01 dopoledne »
exec jwm
exec lxpanel
Takto to práve nemá byť. A sú určité limity, čo sa môže čo nemôže použiť s exec. A exec má byť len jedno a posledné.
To s tým lxpanelom je dobrý nápad. Len potom možno due potrebné, ak sa objavia dva panely, ten pôvodný zakázať. Netuším ako to tam je riešené. Asi by som si mala sosnúť Manjaro s JWM. Ale to je už zaiste riadne pomenené. Neviem do akej miery.

Na web mám možnosť sa pripojiť iba z počítača s Windows. Preto som ťa prosil o danie celeho live USB niekde na cloud, z ktoreho to môžem dať na USB kľúč.
Ak máš teda možnosť dostať sa na net, je jedno, či si to stiahneš, to čo nahrám alebo priamo od zdroja. Bude to to isté.

Máš možnosť sa dostať na internet a stiahnuť niečo? Ak áno, nič sa nedeje. Najjednoduchšie je stiahnuť Antergos. Čo je distribúcia založená na Archu, no s plným grafickým prostredím v LiveUSB. Má dva inštalátory, Antergos Live ISO a Antergos Minimal ISO. Prvé má plnohodnotné DE (gnome), druhé WM (openbox). S tým druhým je niekedy horšia spolupráca. Potom už len stačí vytvoriť LiveUSB. Vo Windowse je na to dobrý Rufus alebo Etcher. V Linuxe Etcher alebo SUSE Studio ImageWriter. Len upozorňujem, že ArchLinux a distribúcie postavené na ňom sa v Linuxe nedajú vytvoriť s "bežnými" programami na to určenými. Ak systém nenabehne po použití neodporúčaného spôsobu, nič sa nedeje. Len ten program nepodporuje Arch. Po vytvorení nabootovať, v správcovi súborov vyhľadať svojho užívateľa a následne potrebný súbor. Ten treba otvoriť a zmenu vrátiť.

EDIT: Takto sa zapíše ten lxpanel. Podobne sa zapíše aj fbxkb a druhým qxkb. Uvediem všetky príklady oddelene. Musí sa to dať pred exec riadok, preto ho uvediem. exec má byť len jedno a posledné. Prázdne riadky sú povolené. Zakomentovanie (zakázanie) sa vykonáva pomocou mriežky (#), ktorá sa dá na začiatok riadka. Znak & je tiež povinný. Hovorí, že príkaz spustí na pozadí ako dcérsky proces. Shell nečaká na ukončenie procesu a priradí rovno návratovú hodnotu 0.
lxpanel &
exec jwm
fbxkb &
exec jwm
qxkb &
exec jwm
« Poslední změna: 17. Červen 2018, 10:53:20 dopoledne od lombardo1981 »

Livan

• Mladší člen
  • **
  • 73
    • Zobrazit profil
« Odpověď #20 kdy: 17. Červen 2018, 11:00:41 dopoledne »
Mimochodom, kde bývaš? Ja som z Nitry a každý mesiac tu organizujeme stretávky priaznivcov linuxu v Trafačke. Občas tam riešime pomoc s inštaláciou linuxu na počítač. Pozri si tento odkaz http://linuxos.sk/forum/23386/. Ja osobne by som ti odporúčal preinštalovať arch linux na napríklad manjaro s xfce alebo iným rozšírenejším DE. JWM nie je vhodné pre začiatočníka. V najhoršom, pokiaľ trváš na arch linuxe, preinštaloval by som ho na XFCE, než sa trápiť s JWM. Ak bývaš v blízkosti Nitry, viem Ti s tým pomôcť, stretli by sme sa v tej Trafačke. Som presvedčený, že preinštalovať arch linux na manjaro zvládneš aj sám a tam Ti bude všetko fungovať out-of-box a je to založené na arch linuxe, takže to bude veľmi podobné. Však skús livko s manjarom a uvidíš.
Arch Linux LXQT, Asus X200MA, 2GB RAM, Celeron N2815

lombardo1981

• Plný člen
  • 124
    • Zobrazit profil
« Odpověď #21 kdy: 17. Červen 2018, 11:06:29 dopoledne »
Ja by som zase Manjaro neodporúčala. Mala som s ním väčšie problémy ako s Archom. Ak ide len o inštaláciu, Antergos dokáže to isté cez fancy grafický inštalátor. A má podstatne bližšie ku Archu ako Manjaro. Obe distribúcie sú full rolling release, takže idú na tej istej filozofii.
Ale to boli moje skúsenosti s Manjarom. Ja osobne som od neho rýchlo zdrhla.

Livan

• Mladší člen
  • **
  • 73
    • Zobrazit profil
« Odpověď #22 kdy: 17. Červen 2018, 11:22:42 dopoledne »
Ja by som zase Manjaro neodporúčala. Mala som s ním väčšie problémy ako s Archom. Ak ide len o inštaláciu, Antergos dokáže to isté cez fancy grafický inštalátor. A má podstatne bližšie ku Archu ako Manjaro. Obe distribúcie sú full rolling release, takže idú na tej istej filozofii.
Ale to boli moje skúsenosti s Manjarom. Ja osobne som od neho rýchlo zdrhla.
Ja som za posledné 4 roky skúšal najskôr Manjaro, potom Arch linux a aj Antergos. Všetky tieto distribúcie po čase začali mať problémy po aktualizácii. Manjaro každých niekoľko mesiacov (3-5), Antergos mi zlyhal po cca 3/4 roku a Arch linux tiež po cca roku a pol. Takže to zatiaľ vyzerá najpriaznivejšie pre Arch linux, nebyť jeho komplikovanej a zdlhavej inštalácie. Momentálne mám na jednom notebooku Arch linux, na druhom Manjaro a na treťom v dualboote win10/LM. To Manjaro sa veľmi rýchlo vyvíja a čo platilo pred rokom, už neplatí. Momentálne mi beží už 3-4 mesiace bez problému a hlavne, ak sa pokazí, viem ho preinštalovať v priebehu štvrť hodiny, bez ručného zasahovania do konfiguračných súborov, čo pri arch linuxe nehrozí. Aby bolo jasné, nemám nič proti Antergosu, tiež pripadá do úvahy, avšak ak si pozrieme situáciu na distrowatch.com, tak tam sa drží arch linux stabilne na 13. mieste, antergos v minulosti vystúpal až na 4-5 miesto ale teraz je padnutý na 10 mieste, ešte pred týždňom bol na 9. mieste a manjaro je momentálne s prehľadom prvé. Viem, že distrowatch nieje úplne spoľahlivé hľadisko, avšak o niečom to predsalen napovedá.
« Poslední změna: 17. Červen 2018, 11:45:04 dopoledne od Livan »

lombardo1981

• Plný člen
  • 124
    • Zobrazit profil
« Odpověď #23 kdy: 17. Červen 2018, 11:36:50 dopoledne »
Ja som za posledné 4 roky skúšal najskôr Manjaro, potom Arch linux a aj Antergos. Všetky tieto distribúcie po čase začali mať problémy po aktualizácii. Manjaro každých niekoľko mesiacov (3-5), Antergos mi zlyhal po cca 3/4 roku a Arch linux tiež po cca roku a pol. Takže to zatiaľ vyzerá najpriaznivejšie pre Arch linux, nebyť jeho komplikovanej a zdlhavej inštalácie. Momentálne mám na jednom notebooku Arch linux, na druhom Manjaro a na treťom v dualboote win10/LM. To Manjaro sa veľmi rýchlo vyvíja a čo platilo pred rokom, už neplatí. Momentálne mi beží už 3-4 mesiace bez problému a hlavne, ak sa pokazí, viem ho preinštalovať v priebehu štvrť hodiny, bez ručného zasahovania do konfiguračných súborov, čo pri arch linuxe nehrozí.
Je smutné od niekoho, kto má nejaké povedomie o linuxe, že každú pixlovinu rieši reinštalom. Toto by som očakávala od používateľov iných distribúcií. Jedna z nich je na CZ/SK dosť aktívna.

Mne sa Manjaro dosralo po 2, možno 3 mesiacoch. Opravila som to cez chroot, za týždeň opäť. Išlo do prdele.
Arch sa doteraz dosral iba vďaka mojim experimentom. A tých teda je... Birthday: Mon 11 Jun 2017
Môj tatko má Antergos a nainštalovaný bol 7.marca 2017. Odvtedy bez problémov.
Keď som naposledy preinštalovávala Arch, tiež som nijako nezasahovala do konfigurákov. Zostali na svojom mieste. Keď som spustila systém, vyzeral presne ako predtým, len som musela odinštalovať (pomocou vlastného skriptu) dodatočné programy. Ale zase inštalovala som Arch way. A to mnohým ľuďom nevonia.

Livan

• Mladší člen
  • **
  • 73
    • Zobrazit profil
« Odpověď #24 kdy: 17. Červen 2018, 12:03:15 odpoledne »
Je smutné od niekoho, kto má nejaké povedomie o linuxe, že každú pixlovinu rieši reinštalom. Toto by som očakávala od používateľov iných distribúcií. Jedna z nich je na CZ/SK dosť aktívna.
Aj keď to možno vyznelo inak, vždy sa pokúsim najskôr problém vyriešiť a až potom, keď neuspejem, príde na rad reinštalácia. Viacej krát sa mi podarilo vyriešiť problém bez reinštalácie, naposledy pred dvoma týždňami na arch linuxe, kde došlo k narušeným závislostiam. Môj príspevok bol skôr smerovaný na neskúseného začiatočníka, ktorý nevie nič o fungovaní chroot a podobne. Pre toho je reinštalácia najrýchlejší a najbezpečnejší spôsob obnovenia chodu PC. Mimochodom ani ja neovládam používanie chrootu na opravu inštalácie, tiež sa považujem za BFU (nadšenca, ktorý s PC pracuje iba užívateľsky, a linux je iba hobby posledných dní). Možno je to námet na článok? Rád sa priučím.

lombardo1981

• Plný člen
  • 124
    • Zobrazit profil
« Odpověď #25 kdy: 17. Červen 2018, 12:32:54 odpoledne »
Narušené závislosti ja zase nepovažujem za problém. Tak ako konfliktné súbory. Toto je, dá sa povedať, bežná súčasť každej full rolling release distribúcie. Inak je to už pre Gentoo. Ale to je o niečom inom. Problém pre mňa je, keď ti systém nenabehne.

A chroot je vo svojej podstate totálna prkotina.

lsblk -l
mount -t ext4 /dev/sda1 /mnt
arch-chroot /mnt /bin/bash
Ak sa používa ext4. Ak nie, je potrebné ext4 zmeniť na používaný súborový systém alebo -t ext4 úplne vynechať.
Prípojný bod /mnt musí byť na /root.

Ak je potrebné vytvoriť viac prípojných bodov môže sa použi niečo takého:
mkdir /mnt/mnt
mount -t ext4 /dev/sda1/mnt/mnt

A potom už len vykonávaš to, čo potrebuješ.

Ja som tiež len užívateľ, ktorý sa ale rád vo všetkom vŕta. Ja sa neuspokojím s tým, že to funguje. A nie, článok o chroot ja osobne neplánujem. Teraz sa snažím dokopať do napísania článku o PacUI. A nie, neznamená to, že som sa vrátila. Len je to program, ktorý podľa mňa stojí za zmienku.
Reinštalácia nikdy nie je vhodný spôsob riešenia problémov. Ani v Archu, Antergos, Manjaro či LM. Je to nešvár z Windowsu, ktorý si osvojili mnohí používatelia BFU distribúcií. A odporúčať apriori reinštaláciu, len preto, že je niekto začiatočník... Ale ak niekto túži byť začiatočník do konca svojho života, je to najlepšie riešenie. Pretože ak odporúčiť reinštaláciu na začiatku, je najbezpečnejšie, nebude mať dôvod sa niečo naučiť a automaticky všetko bude riešiť reinštaláciou. To je môj pohľad. Reinštalácia z dôvodu najrýchlejšieho a najbezpečnejšieho riešenia je zhuba OS a jeho užívateľov.

Jan Kovac

• Nováček
  • *
  • 25
    • Zobrazit profil
« Odpověď #26 kdy: 17. Červen 2018, 12:50:43 odpoledne »
:(
Nepochodil som mám iba starý ntb s win xp a tam uz nic moderné nenainštalujem.
Je to tak, ako to je... daný stav nezmením. A na Android som nenašiel nič... :((

Livan

• Mladší člen
  • **
  • 73
    • Zobrazit profil
« Odpověď #27 kdy: 17. Červen 2018, 01:03:25 odpoledne »
Reinštalácia nikdy nie je vhodný spôsob riešenia problémov. Ani v Archu, Antergos, Manjaro či LM. Je to nešvár z Windowsu, ktorý si osvojili mnohí používatelia BFU distribúcií. A odporúčať apriori reinštaláciu, len preto, že je niekto začiatočník... Ale ak niekto túži byť začiatočník do konca svojho života, je to najlepšie riešenie. Pretože ak odporúčiť reinštaláciu na začiatku, je najbezpečnejšie, nebude mať dôvod sa niečo naučiť a automaticky všetko bude riešiť reinštaláciou. To je môj pohľad. Reinštalácia z dôvodu najrýchlejšieho a najbezpečnejšieho riešenia je zhuba OS a jeho užívateľov.
Pozri neberiem Ti Tvoj názor, avšak pokiaľ to je naozaj začiatočník a niečo sa mu pokazí, má v postate iba dve použiteľné možnosti. Pokúsi sa to preinštalovať, pokiaľ si na to trúfne alebo to dá opraviť niekomu, kto to vie. Myslieť si, že si to sám opraví, je zcestné, pretože veľakrát ani nevie, čo má hľadať. To bol presne môj prípad. Na začiatku som všetko riešil reinštaláciami. Neskôr, keď som sa trošku oťukal a získal skúsenosti, som sa občas pokúsil o opravu, ktorá mi niekedy vyšla, inokedy nie. Bežný užívateľ nebude tráviť čas dlhým študovaním problematiky, pokiaľ o fungovaní linuxu nevie skoro nič. To si bude môcť dovoliť až po dlhej dobe používania linuxu. A záleží aj na tom, aký má tzv. ťah na bránu.
« Poslední změna: 17. Červen 2018, 01:14:49 odpoledne od Livan »

lombardo1981

• Plný člen
  • 124
    • Zobrazit profil
« Odpověď #28 kdy: 17. Červen 2018, 01:24:23 odpoledne »
:(
Nepochodil som mám iba starý ntb s win xp a tam uz nic moderné nenainštalujem.
Je to tak, ako to je... daný stav nezmením. A na Android som nenašiel nič... :( (
Na tento typ úpravy stačí aj iná distribúcia. Napríklad LM. Tam sa nájde program pod Windows XP. Teoreticky, ak majú oba DVD mechaniku, dá sa to riešiť aj napálením iso na DVD.

lombardo1981

• Plný člen
  • 124
    • Zobrazit profil
« Odpověď #29 kdy: 17. Červen 2018, 01:30:13 odpoledne »
Pozri neberiem Ti Tvoj názor, avšak pokiaľ to je naozaj začiatočník a niečo sa mu pokazí, má v postate iba dve použiteľné možnosti. Pokúsi sa to preinštalovať, pokiaľ si na to trúfne alebo to dá opraviť niekomu, kto to vie. Myslieť si, že si to sám opraví, je zcestné, pretože veľakrát ani nevie, čo má hľadať. To bol presne môj prípad. Na začiatku som všetko riešil reinštaláciami. Neskôr, keď som sa trošku oťukal a získal skúsenosti, som sa občas pokúsil o opravu, ktorá mi niekedy vyšla, inokedy nie. Bežný užívateľ nebude tráviť čas dlhým študovaním problematiky, pokiaľ o fungovaní linuxu nevie skoro nič. To si bude môcť dovoliť až po dlhej dobe používania linuxu. A záleží aj na tom, aký má tzv. ťah na bránu.
Podľa tohto som úkaz. A mnoho ďalších, ktorí s Linuxom začínali, keď bol ešte v plienkach. Ja som o ňom vedela holý k***t. A keď som videla ako sa inštaluje, takmer som zaplakala. Ale išla som do toho. Doslova s holým zadkom. Ak človek chce, tak sa dá veľa vecí. Preto v mnohom, čo si práve napísal, vidím len výhovorku, ktorú poskytol súčasný stav. Ale v jednom máš pravdu. Ak by som nebola taká aká som, nešla by som do toho.