Arch Linux > Instalace, poinstalační a bootovací problémy

Arch - selhání instalace

(1/4) > >>

Josef Honzík:
Dobrý den,
ve Virtualboxu jsem nainstaloval a používal Arch s různými desktopy mnohokrát a bez problému.Konečně jsem se tedy odhodlal k ostré instalaci a opakovaně jsem selhal na následujícím:
Ke  konci instalace před vyjmutím instalační flešky zadávám "nano /etc/pacman.conf" a odkomentuji 2 řádky multilib.
Po vyjmutí flešky a rebootu dám synchronizaci příkazem # pacman -Syyu a výsledek opakovaně k mému zděšení stejný. Několikařádkový výpis chyb a nemožnost použít pacman:
--- Citace ---File exists if you are sure a package manager is not already running, you can remove /var/lib/pacman/db.lck
--- Konce citace ---

Jak to, že tato chyba při instalaci z .iso souboru ve Virtualboxu nenastane a při instalaci z USB flash disku ano? Děkuji předem za každou radu srozumitelnou začátečníkovi.

lombardo1981:

--- Kód: ---File exists if you are sure a package manager is not already running, you can remove /var/lib/pacman/db.lck
--- Konec kódu ---

Táto hláška hovorí, že súbor existuje. Ak si si istý, že nebeží žiadny iný správca súborov, môžeš odstrániť /var/lib/pacman/db.lck.

V prípade, že nie je spustený iný správca súborov, treba odstrániť ten súbor. V termináli zadáš príkaz:

--- Kód: ---sudo rm /var/lib/pacman/db.lck
--- Konec kódu ---

Josef Honzík:

--- Citace ---Ak si si istý, že nebeží žiadny iný správca súborov,
--- Konce citace ---

--- Citace ---V prípade, že nie je spustený iný správca súborov
--- Konce citace ---

Velmi děkuji za radu. Ale jak poznám, že neběží jiný správce souborů? Já postupuji přesně podle návodu který poskytl Fedoryno:
https://www.youtube.com/watch?v=q-Ojrq4x83c
s pouhou odlišností, že neinstaluji Gnome, ale Xfce. V Xfce by to měl být Thunar. Ale k tomu jsem se při ostré instalaci nedostal. Nemohu pochopit, že při stejné instalaci, otrocky opsané z uvedeného videa nevnikly ve Virtualboxu žádné problémy, ale při instalaci do systému se to zasekne jak jsem uvedl v otázce. Prosím, nebyla by nějaká možnost jak se o jiném běžícím správci souborů přesvědčit? Já už to tolikrát instaloval a vždy se zklamaně vrátil du Xubuntu a tam hledal nějakou odpověď!  Děkuji předem.

lombardo1981:
Nehľadaj za tým nič. Žiadnu konšpiráciu či niečo podobné. Jednoducho sa to niekedy stáva.

Ak si nesputil napríklad Pamac, Octopi, alebo v inom terminálovom okne niečo neinštaluješ, či ako v mojom prípade, nemáš vytvorený update-script, tak chvíľu počkaj. Aj mne sa to niekedy stáva, keď som príliš rýchla a hneď po spustení systému idem aktualizovať. Ono to chvíľu trvá, kým sa ten súbor sám odstráni. No niekedy k tomu nedôjde.

Najskôr odstráň ten súbor:

--- Kód: ---sudo rm /var/lib/pacman/db.lck
--- Konec kódu ---

A následne pokračuj v aktualizácii:

--- Kód: ---sudo pacman -Syyu
--- Konec kódu ---

Ak chceš na inštaláciu používať terminál, odporúčam ti vytvoriť si zopár aliasov. Urýchľuje to prácu. :)
Toto sú moje v .bashrc, ktorý sa nachádza v domovskom priečinku. Ide o skrytý súbor. Pacaur je bezpečnejšia náhrada za yaourt. Písala som o ňom aj článok:

--- Kód: ---alias ls='ls --color=auto'
alias grep='grep --color=auto'
alias pacaur='pacaur --noconfirm --noedit'
alias q='exit'
alias s='sudo pacman -S'
alias r='sudo pacman -R'
alias ss='pacman -Ss'
alias syu='sudo pacman -Syu'
alias syyu='sudo pacman -Syyu'
alias sc='sudo pacman -Sc'
alias scc='sudo pacman -Scc'
alias ro='sudo pacman -Rns $(pacman -Qtdq)'
alias pr='paccache -r'
alias ps='pacaur -s'
alias pa='pacaur -y'
alias pu='pacaur -u'
--- Konec kódu ---

Josef Honzík:
Jsem velmi vděčný za pomoc. Zítra jsem celý den pryč, hned jak to bude možné spustím novou instalaci a výsledek oznámím.
Přesto, že Arch umím nainstalovat už skoro po paměti, alias začnu využívat, zvláště na často opakované příkazy instalace a synchronizace. Díky.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi